Kaip atskirti kokybišką alyvuogių aliejų nuo klastotės

 

Viena didžiausių alyvuogių aliejaus gamintojų, vartotojų ir eksportuotojų pasaulyje yra Europos Sąjunga. Joje pagaminama apie 67 proc. pasaulio alyvuogių aliejaus. Deja, net 40 proc. etiketėje nurodyto kaip "ypač tyro" alyvuogių aliejaus yra suklastojama, toks aliejus neatitinka "ypač tyram" aliejui keliamų reikalavimų bei kategorijos. 

Pateikiame keletą patarimų, kurie padės identifikuoti kokybišką ypač tyrą alyvuogių aliejų nuo klastotės:

1. Butelis. Kokybiškas ypač tyras alyvuogių aliejus nepilamas į plastiko, skaidraus stiklo (išskyrus tam tikras išimtis) ir didesnės talpos nei 0,75 L talpos butelius.

2. Etiketė. Etiketėje nurodoma aiški techninė informacija: alyvuogių rūšis, kilmė (nurodoma ne tik šalis, bet ir konkreti vietovė), ūkininko pavardė ar įmonės pavadinimas, galiojimo laikas, ekologiško produkto ženklas (žemiau), jei aliejus atitinka ekologiškumo standartus.

  

Gali būti nurodytas ES patvirtintas saugomos geografinės nuorodos arba saugomos kilmės vietos nuorodos ženklas. 

Saugomos kilmės vietos nuorodos atveju žaliavos turi būti iš kilmės regiono ir jame gaminys turi būti gaminamas visais gamybos etapais.

 

Saugomos geografinės nuorodos atveju tame regione vyksta bent vienas iš gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapų.

 

3. Polifenoliai. Kuo daugiau polifenolių, tuo aliejus naudingesnis sveikatai, tuo jis kokybiškesnis. Polifenolių (t.y. galingų antioksidantų) kiekis ant etikečių nėra nurodomas, tačiau kai kurie gamintojai/platintojai papildomai pateikia šią informaciją. Pagal polifenolių kiekį alyvuogių aliejus skirstomas į 4 kategorijas: 50-100 mg/kg - mažas kiekis; 100-150 mg/kg - vidutinis; 150-250 mg/kg- didesnis; 250 ir daugiau mg/kg - labai didelis kiekis. Polifenolių didelį kiekį išduoda aliejaus kartumas. 

4. Rūgštingumas. Alyvuogių aliejus, kurio rūgštingumas viršija 0,8 proc. negali vadintis ypač tyru alyvuogių aliejumi. 

5. Informacija, per kiek valandų nuo surinkimo alyvuogės buvo išspaustos. Kuo anksčiau išspaudžiamos, tuo daugiau polifenolių jose, kadangi kuo ilgiau delsiama nuskynus alyvuoges, tuo mažiau polifenolių jose lieka. 

6. Kaina. Didžiausios ypač tyro alyvuogių aliejaus gamintojos ES yra Ispanija, Italija ir Graikija. Ispanija pagal pagaminimo kiekius ženkliai lenkia visas kitas ES šalis, todėl ispaniško aliejaus kainos yra žemesnės. Ispanija alyvuogių aliejaus pagamina 5 kartus daugiau nei Italija, 1 L kaina taip pat gali skirtis iki 2 kartų. Itališko ypač tyro alyvuogių aliejaus kaina, lyginant su praėjusiais 2020 metais kilo 37 proc., pagaminimo kiekiai mažėjo. Tai paaiškina kainos dydį ir kodėl prekybos centruose beveik nerasite geros kokybės itališko alyvuogių aliejaus. Gero alyvuogių aliejaus kainą didina: teritorinės bei geografinės kilmės nuorodos, alyvuogių veislės, gamybos būdai, ekologinis ūkininkavimas, ribotas alyvmedžių kiekis hektare ir ribotas išspausto aliejaus kiekis, tarptautinis pripažinimas, taip pat jo atvežimas bei kiti kaštai. 

7. Skonis ir kvapas. Geras kokybiškas alyuogių aliejus turi maloniai kvepėti ir turėti kartumo (kartais paragavus net peršti gerklę). Jei jaučiate žolės, baziliko, mėtos, gražgarstės, rozmarinų, pipirų, migdolų, pinijų, šviežių daržovių kvapus, bananų, obuolių ir pan. - tai gero aliejaus ženklas. Gali būti jaučiami žoliški ar vaisiniai aromatai. Kokybiškas aliejus taip pat "nesivelia" burnoje kaip rafinuoti aliejai. Burnoje jaučiami įvairūs  žolelių, pomidoro, riešutų, kitų daržovių ir pan. skoniai. Ypatingai aliejaus kokybė atsiskleidžia juo pagardinus šiltą sriubą, troškinį - atsiskleidžia aromatai. Geriausia praktika - skirtingų aliejų degustavimas.

Parengta 2021-07-18

Faktinių duomenų šaltinis https://ec.europa.eu/ 

Straipsnio autorinės teisės priklauso oiliamo.lt.